زمان ثبت : 1387/06/05 در ساعت 12:36 ب.ظ
نویسنده : بانک اطلاعاتی ساسکاچوان
عنوان : چه کسی در شرکت های کانادایی نقش آبدارچی را دارد؟


وقتی در کانادا ( و شاید برخی کشورهای دیگر) از نقش آبدارچی در ادارات ایرانی سخن می گوییم ، بسیار تعجب می کنند، چون اصولا چنین پستی در این کشور تعریف نشده است.

آنان معتقدند فقط روی میز سران عالی یک کشور چایی می گذارند نه کارمندان ساده!

شرکت ها در اینجا، معمولا یک آشپزخانه یا آبدارخانه بزرگی دارند که دستگاه قهوه و چای در آن قرار داده می شود و هر کس می تواند از خود یا مهمانش در آنجا پذیرایی کند.

حتی قبل از برگزاری جلسات نیز ، نوشیدنی لازم (که معمولا فقط آب است) بر روی میزها قرار داده می شود ، تا پس از شروع جلسه ، کسی به داخل اتاق رفت و آمد نکند.

رییس شرکت هم ممکن است یا از آبدارخانه اصلی استفاده کند و یا از دستگاه قهوه جوش کوچکی که در اتاق خودش دارد.

در واقع شرکت ها ، یک یا دو نفر را برای رسیدگی به امور آشپزخانه های شرکت و انجام برخی نظافت های ساده استخدام می کنند.

بسیاری از ارتباطات داخلی بین بخش ها ، مثل رد و بدل کردن نامه و غیره هم توسط خود کارکنان یا حداکثر منشی ها انجام می شود و شخصی به نام نامه رسان داخلی هم وجود ندارد.

چون اکثر کارکنان ، توانایی انجام تایپ و کار با رایانه را دارند، دبیرخانه سازمان ، فاقد بخشی به اسم ماشین نویسی است.

در ادارات کانادایی هیچ چیز رایگان وجود ندارد. همه باید هزینه نوشیدنی و خوراکی خود را بپردازند. تمامی هزینه های شرکت در سمینارها و کنفرانس ها ، با جزئیات لازم از افراد اخذ می شود .

جالب اینکه نظافت یک شرکت مثلا 5 طبقه توسط دو نفر انجام می شود که آنها هم کارشان پس از خروج همه کارکنان آغاز و تا انتهای شب ادامه می یابد.

برای هر کارمندی یک میز و یک صندلی تعبیه شده که با پارتیشن از بقیه جدا می شود ، بنابراین او نمی تواند کسی را کنار میز خود دعوت کرده و با او مشغول صحبت شود. بنابراین هر کس مایل به ملاقات با یکی از کارمندان باشد ( که اصولا باید مهمان کاری هم باشد) می تواند در یکی از اتاق های جلسات منتظر او بماند و کارمند مذکور نیز پس از پایان گفت و گو به میز خود برگردد.

با اینکه شروع ساعت کار شرکت ها 7:30 یا 8  تعریف شده، اما دیدن تعداد زیادی کارمند که حتی از ساعت 5 صبح به محل کار خود مراجعه می کنند و یا تا 12 شب باقی می مانند ، عجیب نیست!

سخن در مورد سیستم کاری ادارات و سازمان های کانادا بسیار است. در بخش های بعدی باز هم مطالبی از این دست بازگو خواهیم کرد.

=====================================================

به نقل از وبلاگ ایرانتو